Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Artimiausi renginiai

Naujienos Spausdinti RSS

Bendras JAV valstybės sekretoriaus ir Estijos, Latvijos bei Lietuvos užsienio reikalų ministrų pareiškimas

Sukurta 2020.07.23 / Atnaujinta 2020.07.23 12:32

Šiandien švenčiame Sumner Welles deklaracijos 80-ąsias metines. Šis dokumentas padėjo pamatus JAV Lietuvos, Latvijos ir Estijos okupacijos bei aneksijos nepripažinimo politikai.

Sumner Welles deklaracija padėjo sukurti trijų Baltijos valstybių de jure išlikimo per visą sovietinės okupacijos laikotarpį tarptautinį pagrindą ir, galiausiai, atkurti Estijos, Latvijos ir Lietuvos valstybingumą. Estai, latviai ir lietuviai vertina bei brangina Sumner Welles deklaraciją už suteiktą viltį sunkiais totalitarinio valdymo metais.

Tvirtai priešinamės bet kokiems Rusijos mėginimams perrašyti istoriją, siekiant pateisinti 1940 metais įvykdytą Baltijos šalių aneksiją ir inkorporavimą į Sovietų Sąjungą. Sumner Welles deklaracija rodo, kad jau 1940 metais laisvasis pasaulis pastebėjo, jog Sovietų Sąjunga neteisėtai aneksavo ir jėga inkorporavo Baltijos valstybes. Deja, po kelerių metų sulaukta Antrojo pasaulinio karo pabaiga neatnešė laisvės Baltijos ir kitoms Rytų ir Vidurio Europos valstybėms; prasidėjo represijos ir persekiojimai.

Sumner Welles deklaracija, nesvyruojanti Jungtinių Amerikos Valstijų parama Baltijos valstybių suverenitetui ir teritoriniam vientisumui leido suklestėti santykiams tarp mūsų tautų po Sovietų Sąjungos žlugimo. Narystės Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijoje (NATO) dėka tapome artimomis sąjungininkėmis, glaudžiai dirbančiomis išvien dėl taikos ir stabilumo išsaugojimo.

Estijos, Latvijos ir Lietuvos įsipareigojimai transatlantiniam aljansui lieka nepajudinami. Baltijos šalys vertina JAV indėlį į Europos gynybos užtikrinimą, reguliarų karinių pajėgų Baltijos regione dislokavimą. Tai yra labai veiksminga atgrasymo priemonė.

Istorinė Sumner Welles deklaracija išlieka labai svarbi ir XXI amžiuje, kuomet kai kurios šalys pažeidžia pagrindinius tarptautinės elgsenos principus ir normas, kvestionuoja teritorinį vientisumą ir suverenitetą. 2018 metų liepos 25 dieną JAV vėl rėmėsi Sumner Welles deklaracijos principais atsisakydama pripažinti Rusijos Federacijos bandymą aneksuoti Krymą.

Mes – Estija, Latvija, Lietuva ir JAV – tvirtai laikomės išvien ir remiame taisyklėmis grindžiamą pasaulinę tvarką, užtikrinančią kiekvienos šalies saugumą ir piliečių gerovę.

Susijusios naujienos Visos naujienos »

Sausio 7 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis su JAV Valstybės sekretoriumi Michaelu R. Pompeo telefonu aptarė aktualius Lietuvos ir JAV bendradarbiavimo bei tarptautinio saugumo politikos klausimus.

Dvišaliai santykiai »

Gruodžio 8 dieną Lietuvos ambasada JAV surengė tarptautinių konkursų laureato fotografo Tado Kazakevičiaus fotografijų serijos „Tai, ko nebebus“ virtualų pristatymą JAV auditorijai.

Atstovybių naujienos » Istorinė, kultūros diplomatija »
XX sale.jpg

Lapkričio 9 – 10 dienomis Lietuva dalyvavo Visuotinės periodinės peržiūros (UPR) darbo grupės 36-os sesijos veikloje ir pateikė rekomendacijas aptariant situaciją žmogaus teisių srityje Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) ir Kroatijoje.

Daugiašaliai santykiai » Ministerijos naujienos »
IMG_9321.jpg

Rugsėjo 25 dieną Užsienio reikalų ministerijos atstovai su JAV Valstybės departamento sekretoriaus padėjėjo pavaduotoju Europai Georgu P. Kentu aptarė situaciją Baltarusijoje ir regione, paramos Baltarusijos pilietinei visuomenei galimybes, kitus aktualius Lietuvos ir JAV santykių bei tarptautinio saugumo politikos klausimus.

Dvišaliai santykiai »
DSC_0903.jpg

Rugsėjo 21 dieną užsienio reikalų viceministras Dalius Čekuolis su JAV Valstybės departamento koordinatoriumi kovai su terorizmu  Nathanu A. Salesu aptarė kovą su tarptautiniu terorizmu, sankcijas su „Hezbollah“ siejamiems asmenims, situaciją Baltarusijoje ir regione, aktualius Lietuvos ir JAV santykių bei tarptautinio saugumo politikos klausimus.

Dvišaliai santykiai »
Ministras vizito JAV metu.jpg

Rugsėjo 17 dieną Vašingtone (JAV) vizitą tęsiantis Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius susitiko su JAV prezidento nacionalinio saugumo patarėju Robertu O’Brienu.

Dvišaliai santykiai »