Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

L. Linkevičius: Pareiškimų nepakanka, ES turi imtis veiksmų

Sukurta 2020.09.21 / Atnaujinta 2020.09.21 14:18
   L. Linkevičius: Pareiškimų nepakanka, ES turi imtis veiksmų
   L. Linkevičius: Pareiškimų nepakanka, ES turi imtis veiksmų
   L. Linkevičius: Pareiškimų nepakanka, ES turi imtis veiksmų
   L. Linkevičius: Pareiškimų nepakanka, ES turi imtis veiksmų

   Rugsėjo 21 dieną užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Briuselyje (Belgijoje) dalyvavo Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų taryboje, kurioje daugiausia dėmesio skirta ES atsakui į įvykius  Baltarusijoje, aptarta situacija Libijoje ir Libane, ES santykiai su Kinija, Turkija ir Afrikos Sąjunga bei tartasi dėl partnerystės su Pietų kaimynystės regionu gilinimo.

   Kelių valstybių narių prašymu, Taryboje aptarta ir žmogaus teisų padėtis Rusijoje. Kalbėdamas apie pasikėsinimą į Rusijos opozicijos atstovo Aleksėjaus Navalno gyvybę, ministras L. Linkevičius akcentavo, kad ES turi laikytis principingos pozicijos ir būti pasirengusi įvesti sankcijas šio nusikaltimo organizatoriams bei paragino Rusiją bendradarbiauti su Cheminio  ginklo draudimo  organizacijos ekspertais tiriant šį nusikaltimą.

   „Brutalūs veiksmai prieš opoziciją tik parodo, kad Kremlius – tai ne Rusija. Tendencija, kai siekiama susidoroti su Kremlių kritikuojančia opozicija, deja, gerai atpažįstama ir nesikeičia jau daugelį metų. Erdvė pilietinės visuomenės veiklai Rusijoje nuolat traukiasi, todėl turime dėti visas pastangas išlaikant dialogą su opozicija“,- sakė L. Linkevičius.   

   Ministrai ir ES Vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borellis taip pat susitiko su Baltarusijos politine lydere Sviatlana Tsichanouskaya ir aptarė politinių įvykių Baltarusijoje vertinimą, vieningai pasmerkė šalyje prieš taikius protestuotojus tebesitęsiančias represijas.

   „Svarbu, kad ES balsas yra girdimas. Palaikome stiprius ir aiškius Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen ir vyriausiojo įgaliotinio J. Borrellio pareiškimus, bet jau laikas konkretiems veiksmams. ES privalo  nedelsdama įvesti sankcijas prieš asmenis ir pareigūnus, naudojusius smurtą ir įvykdžiusius galimus nusikaltimus prieš savo žmones“, – sakė L. Linkevičius. Ministras pabrėžė, kad sankcijų apimtis ir sąrašas turi atspindėti vykdomų nusikaltimų mastą.

   Pasak L. Linkevičiaus, ES turi siųsti aiškią žinią, kad bet kokie praradusios teisėtumą Baltarusijos vadovybės susitarimai su Rusija, kuriais gali būti ribojamas šalies suverenitetas ir nepriklausomybė, nebus pripažinti.

   Taryboje ES užsienio reikalų ministrai tarėsi ir dėl paramos Baltarusijos pilietinei visuomenei, ES ir Baltarusijos santykių peržiūros. L. Linkevičius teigė, kad ES turėtų vengti bet kokio bendradarbiavimo su oficialioms Baltarusijos institucijoms, tačiau  teiktų humanitarinę pagalbą nuo represijų nukentėjusiems Baltarusijos piliečiams, pilietinei visuomenei, nepriklausomai žiniasklaidai, Europos humanitariniam universitetui, kuris nuo 2005 metų veikia egzilyje Vilniuje.

   Lietuva Taryboje taip pat kėlė klausimą dėl ES kaimynystėje statomos nesaugios Baltarusijos atominės elektrinės (AE) grėsmės: „Atsižvelgiant į šiuo metu susiklosčiusį politinį nestabilumą Baltarusijoje, ES turi raginti sustabdyti elektrinės pirmojo bloko paleidimo procesą. Astravo AE paleidimo skuba rodo, kad tai politinis projektas, neparemtas tarptautiniais branduolinės saugos standartais. Tai kelia grėsmę visam regionui, tampa visos ES problema, todėl turime bendromis pastangomis šią problemą spręsti“, - sakė L. Linkevičius.

   Nuotraukos: URM ir European Council

   Susijusios naujienos Visos naujienos »

   Spalio 30 dieną Užsienio reikalų ministerija įteikė protesto notą Baltarusijos ambasadai Vilniuje dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Baltarusijos Respublikos Vyriausybės susitarimo dėl valstybės sienos perėjimo punktų pažeidimo.

   Dvišaliai santykiai » Ministerijos naujienos »
   IMG_6519.jpg

   Spalio 27 dieną užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius nuotoliniu būdu dalyvavo Bukarešte (Rumunijoje) organizuotoje konferencijoje, skirtoje situacijai bei ateities perspektyvoms Baltarusijoje aptarti.

   Daugiašaliai santykiai »

   Spalio 27 dieną išsiųsta protesto nota Baltarusijos užsienio reikalų ministerijai dėl neatsakingo ir skuboto Astravo atominės elektrinės paleidimo, keliančio grėsmę Lietuvos, Baltarusijos ir Europos Sąjungos piliečių saugumui.

   Kalbos, pareiškimai »
   4287b336abc1da07889168fda20b5b27f3a4545201ede458aa323a0651976c18.jpg

   Spalio 14 dieną užsienio reikalų viceministras Dalius Čekuolis dalyvavo Europos Humanitarinio Universiteto (EHU) mokslo metų pradžios ceremonijoje. Renginyje taip pat dalyvavo Baltarusijos opozicijos lyderė Svetlana Tsichanouskaja. 

   Ministerijos naujienos »

   Spalio 12 dieną užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius Liuksemburge dalyvaus Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų tarybos posėdyje, kuriame numatoma aptarti situaciją Baltarusijoje, ES santykius su Rusija, Lotynų Amerika ir Karibų šalimis, konfliktą Kalnų Karabache, Belgrado-Prištinos dialogą, situaciją Venesueloje ir Mozambike bei kitus aktualius užsienio politikos klausimus.

   Daugiašaliai santykiai »

   Spalio 2 dieną ministras Linas Linkevičius telefonu kalbėjosi su Vokietijos užsienio reikalų ministru Heiko Maasu. Pokalbio metu aptarta situacija Baltarusijoje bei konfliktas Kalnų Karabache.

   Dvišaliai santykiai »