Temos Žymėti visasAtžymėti visus

linas linkevicius.JPG

Užsienio reikalų ministras

Linas Linkevičius

Ministro darbotvarkė cv Twitter

L. Linkevičius: Seimo sprendimas rodo tvirtą Lietuvos poziciją dėl Astravo AE

Sukurta 2017.04.21 / Atnaujinta 2017.04.21 17:54

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, komentuodamas balandžio 20 d. Seimo priimtą įstatymą dėl būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo nesaugių trečiųjų šalių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, pažymėjo, kad šis ryžtingas Lietuvos žingsnis yra labai svarbus politinis signalas Baltarusijai ir visoms regiono partnerėms, parodantis tvirtą Lietuvos poziciją Astravo AE klausimu.

„Lietuvos Seimo priimtas įstatymas ir kitų regiono šalių nusiteikimas nepirkti elektros energijos iš Astravo AE iš principo pakerta Astravo AE projekto ekonominį pagrįstumą“, sakė L.Linkevičius.

 

Ministras pabrėžė, kad Lietuva ir toliau rengsis Baltijos šalių elektros sistemų desinchronizacijai nuo BRELL elektros žiedo, jungiančio Baltarusiją, Rusiją, Estiją, Latviją ir Lietuvą, ir kartu su Estija, Latvija ir Lenkija tęs parengiamuosius darbus sinchronizacijai su Europos elektros sistema.

 

Remiantis šio įstatymo nuostatomis, trečiosios šalies atominė elektrinė, kuri statoma arba veikia nesilaikant tarptautinių aplinkosaugos ir branduolinės saugos reikalavimų, ir kuri dėl savo geografinės padėties ar technologinių ypatumų kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai, bus pripažįstama nesaugia. Nesaugioje elektrinėje pagaminta elektros energija negalės patekti į Lietuvos rinką, ji negalės būti akumuliuojama Kruonio HAE.

 

Baltarusija ne kartą yra pareiškusi, kad Astravo AE 2-jame bloke pagaminta elektros energija bus eksportuojama į Europą, tikėtina, pasinaudojant Lietuvos elektros perdavimo infrastruktūra. Tačiau Lietuvai ir Lenkijai nusprendus nepirkti elektros energijos iš Astravo AE, Europos elektros vartotojų rinka Baltarusijai tampa sunkiai pasiekiama.

 

Ministro teigimu, jei ši žinia neprivers Baltarusijos sustabdyti Astravo AE statybų, tai bus tik dar vienas patvirtinimas, kad projektas yra pagrįstas ne ekonominiais, o geopolitiniais motyvais.

 

Seimo priimtas įstatymas taip pat yra svarbi žinutė Lietuvos partneriams regione ir Europoje, parodanti, kad Lietuva ne tik kalba apie Astravo AE grėsmes žmonėms ir gamtai, bet ir imasi ryžtingų veiksmų kovojant su jomis.

 

Lietuva ragina Baltarusiją nedelsiant stabdyti Astravo AE statybas dėl projekto neatitikimo tarptautiniams aplinkosaugos ir branduolinės saugos standartams, dėl daugelio itin rimtų pažeidimų projekto vystymo procese, dėl nuolat vykstančių rimtų incidentų Astravo AE statybos aikštelėje, žemos darbo saugos kultūros, branduolinę saugą prižiūrinčios institucijos ir statybos darbus atliekančių organizacijų kompetencijos ir patirties stokos vystant Astravo AE projektą bei dėl nuolatinių manipuliacijų tarptautiniais instrumentais ir viešąją nuomone Baltarusijoje ir kaimyninėse šalyse. Kadangi Astravo AE pagaminama elektra negalės būti parduodama Europos rinkoje, šio projekto kaštai taps nepakeliama našta Baltarusijos ekonomikai ir visuomenei.

Naujienlaiškio prenumerata