Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Lietuvos URM remia liepos 25 d. JAV valstybės sekretoriaus paskelbtą Krymo deklaraciją

Sukurta 2018.07.26 / Atnaujinta 2018.07.26 19:24

Lietuva nepripažįsta ir toliau griežtai smerkia Rusijos Federacijos įvykdytą Krymo autonominės respublikos ir Sevastopolio aneksiją. Mūsų pozicija grindžiama tvirtu įsipareigojimu laikytis tarptautinės teisės, taip pat įsitikinimu, kad Rusija akivaizdžiai pažeidė vieną pagrindinių tarptautinės teisės principų – susilaikyti nuo grasinimo ar jėgos panaudojimo prieš  kitos valstybės suverenitetą, teritorinį vientisumą arba politinę nepriklausomybę. Jokia valstybė negali keisti kitos valstybės sienų jėga.

Žvelgdami atgal į 50 metų trukusią neteisėtą Sovietų Sąjungos įvykdytą okupaciją ir trijų Baltijos šalių aneksiją, mes ir toliau labai vertiname Jungtinių Amerikos Valstijų principinę poziciją prieš 78 metus išreikštą paskelbiant Sumner Welles deklaraciją ir pasmerkiant įvykdytą okupaciją bei atsisakant pripažinti Baltijos šalių inkorporavimą į Sovietų Sąjungos sudėtį. Tuos 50 metų Sumner Welles deklaracija buvo pagrindas JAV vykdytos okupacijos nepripažinimo politikai ir kartu su tebeveikusiomis Lietuvos pasiuntinybėmis JAV bei daugelyje kitų pasaulio šalių prisidėjo prie mūsų valstybingumo tęstinumo užtikrinimo ir, galiausiai, prie Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.

Todėl labai sveikiname Krymo deklaraciją, kurią JAV valstybės sekretorius Mike Pompeo paskelbė liepos 25 dieną. Deklaracijoje JAV vyriausybė dar kartą pakartojo, kad tvirtai palaiko Ukrainą ir jos žmones ir griežtai nepritaria Rusijos įvykdytam suverenios Ukrainos valstybės teritorinio vientisumo pažeidimui. Šiuo atžvilgiu ir ES laikosi nepripažinimo politikos.

Kartu su sąjungininkais ir partneriais ES ir NATO bei koordinuodamasi su likusia demokratine bendruomene, Lietuva laikosi pozicijos, kad Krymas yra ir visada liks Ukrainos teritorijos dalis. Mes ir toliau visapusiškai palaikysime Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą tarptautiniu lygiu pripažintų jos sienų ribose, įskaitant per tokias tarptautines priemones kaip sankcijos Rusijai, kurios turi galioti tol, kol bus visiškai atkurtas Ukrainos teritorinis vientisumas.

Toliau remsime Krymo totorius ir kitus Ukrainos piliečius, gyvenančius aneksuotame Krymo pusiasalyje bei sieksime, kad visi asmenys, atsakingi už pagrindinių žmogaus teisių pažeidimus Kryme, būtų patraukti atsakomybėn.