Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Lietuva remia Nepriklausomos faktų nustatymo misijos žmogaus teisių pažeidimams Irane ištirti įsteigimą

Sukurta 2022.11.24 / Atnaujinta 2022.11.25 09:27

Lapkričio 24 dieną užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas pasisakė Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių tarybos specialiojoje sesijoje, skirtoje blogėjančiai žmogaus teisių padėčiai Irane aptarti, ypač dėl grubiai pažeidžiamų moterų ir vaikų teisių.

Viceministras pabrėžė, kad tarptautinė bendruomenė negali likti nuošalyje ir turi tinkamai reaguoti į rimtus ir sisteminius žmogaus teisių pažeidimus Irane. „Mirties bausmės taikymas ir neproporcingas jėgos naudojimas prieš taikius protestuotojus yra nepriimtinas, ir mes griežtai smerkiame tokius veiksmus“, – sakė viceministras. Taip pat pasmerktas Irano įsitraukimas į Rusijos karą prieš Ukrainą, tiekiant ginklus valstybei agresorei. Irano valdžios institucijos paragintos įgyvendinti prisiimtus tarptautinius įsipareigojimus bei susilaikyti nuo smurto tiek savo šalyje, tiek užsienyje.

Viceministras M. Adomėnas patikino, kad Lietuva remia nepriklausomos tarptautinės faktų nustatymo misijos žmogaus teisių pažeidimams Irane ištirti sukūrimą. Ši komisija turėtų rinkti, sisteminti ir įvertinti įrodymus, kurių pagrindu būtų siekiama nubausti asmenis, atsakingus už grubius žmogaus teisių pažeidimus, ypač moterų ir vaikų atžvilgiu.

„Lietuva solidarizuojasi su Irano žmonėmis ir palaiko jų siekį naudotis teise į taikius susirinkimus, nuomonės ir saviraiškos laisve bei kitomis pagrindinėmis laisvėmis“, – pabrėžė viceministras.

JT Žmogaus teisių taryba, kurios nare Lietuvos Respublika pirmą kartą išrinkta 2022-2024 metų laikotarpiui, šiandien vykusio balsavimo metu įsteigė nepriklausomą tarptautinę faktų nustatymo misiją, kuriai pavedė 2023 metų kovo mėnesį, sesijoje interaktyvaus dialogo metu, informuoti Tarybą apie nustatytus žmogaus teisių pažeidimus Irane, o 2024 metų kovo mėnesį, Žmogaus teisių tarybos sesijoje, pristatyti išsamią ataskaitą atlikto tyrimo pagrindu.