Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Lietuvos ambasadorius ESBO pabrėžė Rusijos atsakomybės už įvykdytus karo ir agresijos nusikaltimus užtikrinimo svarbą

Sukurta 2023.01.13 / Atnaujinta 2023.01.13 17:10

Sausio 13 dieną ESBO pirmininkaujančios Šiaurės Makedonijos iniciatyva sušauktame neeiliniame Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Nuolatinės tarybos posėdyje, skirtame aptarti Rusijos tebesitęsiančią agresiją prieš Ukrainą, Lietuvos nuolatinis atstovas prie tarptautinių organizacijų Vienoje ambasadorius Vaidotas Verba pabrėžė, kad yra svarbu užtikrinti Rusijos atsakomybę už įvykdytus karo nusikaltimus, nusikaltimus žmoniškumui, o taip pat už agresijos nusikaltimą.

Priminęs prieš 32 metus sovietinės kariuomenės įvykdytas taikių Lietuvos gyventojų žudynes Vilniuje, ambasadorius atkreipė dėmesį į tai, kad didžioji dauguma iš 67 asmenų, nuteistų už prieš Lietuvos gyventojus įvykdytus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui, liko nenubausti.

„Dauguma pripažintų kaltais – Rusijos ir Baltarusijos piliečiai. Jie iki šiol mėgaujasi laisve, nes Rusija ir Baltarusija atsisako teisinio bendradarbiavimo su Lietuva, juos dangsto“ – pabrėžė V. Verba.

Ambasadorius priminė, kad Rusijos valstybinės institucijos keršydamos ėmėsi neteisėtai persekioti Lietuvos teisėjus, prokurorus ir tyrėjus, dirbusius su Sausio 13-osios byla, galutinis nuosprendis kurioje paskelbtas 2019 metais.

„Nebaudžiamumas už nusikaltimus skatina vykdyti naujus nusikaltimus. Norint užkirsti tam kelią, turime dėti visas pastangas, kad visi, kurie yra atsakingi už prieš daugiau nei tris dešimtmečius sovietų įvykdytas taikių gyventojų žudynes Vilniuje, Tbilisyje, Baku, Rygoje, ar šiuo metu Rusijos vykdomus nusikaltimus Ukrainoje, būtų patraukti atsakomybėn“, – teigė ambasadorius.

Ambasadorius V. Verba kartu pasidžiaugė, kad šiandien Lietuvos Respublikos Seimas Ukrainos Prezidentui V. Zelenskiui, viso pasaulio akyse tapusiam kovos už laisvę ir nepriklausomybę simboliu, įteikė 2022 m. Lietuvos laisvės premiją. Ambasadorius pabrėžė, kad Lietuva tvirtai remia Ukrainos kovą su ją užpuolusia Rusija, ir kad šią paramą tęs tiek, kiek to reikės Ukrainos pergalei pasiekti. 

1991 metų sausio 13 dieną Vilniuje sovietų kariuomenei panaudojus jėgą prieš taikius Lietuvos gyventojus, žuvo 14 ir buvo sužeista per 800 asmenų. Nuo to laiko Sausio 13-ąją Lietuvoje minima Laisvės gynėjų diena.