Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Ministras G. Landsbergis: nuolaidžiavimas agresyviai politikai tik didins įtampas ir skatins didesnę agresiją

Sukurta 2022.01.14 / Atnaujinta 2022.01.14 09:48
   Ministras G. Landsbergis: nuolaidžiavimas agresyviai politikai tik didins įtampas ir skatins didesnę agresiją
   Ministras G. Landsbergis: nuolaidžiavimas agresyviai politikai tik didins įtampas ir skatins didesnę agresiją

   Sausio 13 dieną, neformalaus Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrų susitikimo (Gymnich) Breste, Prancūzijoje, metu, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis kartu su ES užsienio reikalų ministrais aptarė saugumo situaciją Rytų Europoje ir rengiamas ES saugumo ir gynybos gaires.

   „Dėl Rusijos agresyvios politikos, situacija Rytų Europoje išlieka itin įtempta: Rusija toliau tęsia karinės ginkluotės dislokavimą prie Ukrainos sienų bei karinį konfliktą rytinėje Ukrainoje, toliau ignoruoja tarptautinę teisę, kelia naujus reikalavimus euroatlantinei bendruomenei dėl neva grėsmių Rusijos saugumui, kai tuo tarpu saugumo grėsmės visų pirma kyla iš Rusijos“, − sakė ministras G. Landsbergis. Pasak ministro, euroatlantinė bendruomenė neturi pasiduoti Rusijos šantažui ar nuolaidžiauti jos agresyviam elgesiui ir nepagrįstiems reikalavimams.

   „Turime pagaliau išmokti istorijos pamokas, kad nuolaidžiavimas agresyviai politikai tik didina įtampą ir skatina dar didesnę agresiją“, – sakė ministras.

   G. Landsbergis taip pat pastebėjo, kad nemažiau svarbu yra gilinti ES – NATO bendradarbiavimą, siekiant užtikrinti veiksmingą atgrasymo politiką, stiprinant rytinį NATO flangą bei padedant kurti Rytų kaimynių ir jų visuomenių atsparumą išorės grėsmėms.

   Kalbėdamas apie saugumo situaciją Ukrainoje, ministras pritarė, kad jokie sprendimai neturėtų būti priimami be Ukrainos. „Ukrainos žmonės laimėjo mūšį dėl europinės krypties dar 2014 metais – jie sumokėjo ir vis dar moka didelę kainą už europinį pasirinkimą − todėl negalime jiems užtrenkti durų”, − sakė G. Landsbergis. ES turi ne tik stiprinti bendradarbiavimą ir dialogą su Ukraina saugumo ir gynybos srityje, bet ir būti pasirengus įvesti griežtas politines ir ekonomines priemones, jei Rusija nuspręstų pereiti prie karinių veiksmų.

   „Baltarusijos atžvilgiu turime laikytis sutartos politikos ir principų, vengti bet kokių veiksmų, kurie legalizuotų A. Lukašenkos režimą ar jo veiksmus, taip pat ir planuojamą referendumą dėl vadinamosios naujos šalies konstitucijos. Šis referendumas – tai dar vienas jo bandymas įteisinti savo buvimą valdžioje,“ – sakė G. Landsbergis, pabrėždamas, kad ir toliau reikia išlaikyti spaudimą Baltarusijos režimui, įskaitant ir naujų sankcijų rengimą dėl politinių kalinių paleidimo, ir naujų demokratinių ir skaidrių rinkimų surengimo.  

   Bendroje ES užsienio reikalų ir gynybos ministrų diskusijoje dėl rengiamų ES saugumo ir gynybos gairių ministras G. Landsbergis pabrėžė, kad strateginio kompaso dokumentas turėtų realistiškai atspindėti dabartinį geopolitinį kontekstą, aiškiai identifikuojant pagrindines grėsmes ir iššūkius, pabrėžiant transatlantinių ir kitų partnerių svarbą, sudarant jiems galimybę dalyvauti bendruose saugumo ir gynybos projektuose.