Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Nuotolinėje diskusijoje aptarti lituanistinio švietimo prioritetai

Sukurta 2021.07.01 / Atnaujinta 2021.07.01 17:09
  Nuotolinėje diskusijoje aptarti lituanistinio švietimo prioritetai

  Birželio 30 dieną Užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas dalyvavo nuotolinėje diskusijoje „Ar diasporos ateities kartos kalbės lietuviškai?“, kurioje aptarti lituanistinio švietimo, gimtosios lietuvių kalbos išsaugojimo diasporoje klausimai.

  „Viena priežasčių, lėmusių besimokančių lietuvių kalbos ir vaikų, kalbančių lietuviškai, užsienyje mažėjimą, buvo ir tai, kad anksčiau valstybė neskyrė pakankamai dėmesio ir paramos lituanistiniam švietimui užsienyje. Remiantis neformaliais duomenimis, tik apie 6 proc. diasporos vaikų sistemingai mokosi lietuvių kalbos, o neformaliojo švietimo mokyklos gyvuoja daugiausia lietuvybės entuziastų ir vaikų tėvų pastangomis“, - teigė viceministras E. Meilūnas.

  Diskusijos dalyviai sutarė, kad būtinos koordinuotos pastangos ir bendradarbiavimas siekiant pritraukti jaunąją lietuvių diasporos kartą į lituanistines mokyklas, taip pat siekiant kelti lituanistinio švietimo prestižą ir susidomėjimą juo, motyvuojant mokytojus ir mokinius, ugdant jų buomeniškumą, tarpusavio ryšį. Diskusijos dalyviai pabrėžė, kad lituanistinis švietimas reikalauja sutelkto ir abipusio diasporos bei valstybės veikimo.

  Užsienio reikalų ministerijos rengtoje diskusijoje dalyvavo daugiau nei 60 lituanistinių mokyklų iš 16 šalių visame pasaulyje atstovai, taip pat Seimo narė, Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkė Dalia Asanavičiūtė, Pasaulio lietuvių bendruomenės Švietimo komisijos pirmininkė, Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės laikinoji pirmininkė Alvija Černiauskaitė ir Pasaulio lietuvių bendruomenės Švietimo komisijos ir Airijos švietimo tarybos narė, Kavano (Airija) lituanistinės mokyklos direktorė, Lituanistinių mokyklų asociacijos koordinatorė Donata Simonaitienė.

  Užsienio reikalų ministerija yra „Globalios Lietuvos“ – užsienio lietuvių įsitraukimo į valstybės gyvenimą – kūrimo programos koordinatorė. Programą šiuo metu įgyvendina per 20 valstybės institucijų ir įstaigų, socialinių partnerių. Lituanistinis švietimas užsienyje yra viena iš prioritetinių Globalios Lietuvos programos sričių.

  Diskusijos įrašas: https://youtu.be/OtEOlYbdQN0