Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Populiariame Graikijos istorijos žurnale – Lietuvos ambasadoriaus straipsnis apie lietuvių tautinį atgimimą

Sukurta 2021.07.08 / Atnaujinta 2021.07.08 13:47
   Populiariame Graikijos istorijos žurnale – Lietuvos ambasadoriaus straipsnis apie lietuvių tautinį atgimimą
   Populiariame Graikijos istorijos žurnale – Lietuvos ambasadoriaus straipsnis apie lietuvių tautinį atgimimą

   Graikijoje gerai žinomame istorijos populiarinimo žurnale „Ιστορία Εικονογραφημένη“ (liet. „Iliustruotoji istorija“) liepos mėnesio numeryje buvo išspausdintas Lietuvos ambasadoriaus Graikijoje Rolando Kačinsko straipsnis, dedikuotas šiemet minimai Graikijos nepriklausomybės karo dviejų šimtų metų sukakčiai ir pristatantis graikų nepriklausomybės kovos galimą įtaką Lietuvos tautiniam atgimimui bei tautų sąsajas.

   Kaip straipsnio įžangoje rašo Lietuvos ambasadorius, nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad esminius graikų ir lietuvių tautų istorijos įvykius sunku sugretinti erdvėje ir laike, tačiau įvertinus laikmečio dvasią atspindinčių su tautiniu atgimimu ir išsivadavimu iš imperijos gniaužtų susijusių procesų panašumą, kyla natūralus klausimas: „Ar toli nuo Lietuvos kilusi graikų išsivadavimo kova turėjo įtakos beveik 100 metų vėliau įvykusiam Lietuvos valstybės atkūrimui ir į jį atvedusiam tautiniam atgimimui?“

   Šiame 11 puslapių apimties straipsnyje apžvelgiama tautinio atgimimo Lietuvoje istorija, pradedant pasakojimu apie nuo XVI a. vidurio Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje užgimusį susidomėjimą lietuvių kalba ir tautosaka, tęsiant apie XIX a. pradžioje Vilniaus Universitete susiformavusį pirmąjį lietuvių tautinį judėjimą, vėliau sekusius du numalšintus sukilimus ir baigiant tautinio sąjūdžio masine plėtra, atvedusią prie politinės lietuvių tautos suformavimo ir nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo.

   Lietuvos ambasadorius R. Kačinskas sakė tikįs, kad Lietuvos istorijos pasakojimas, atskleidžiant tam tikrus sąlyčio taškus su Graikija ir graikų tauta, labiau paskatins šios šalies visuomenę domėtis Lietuva ir tiesti tiltus tarp dviejų tautų.

   „Iliustruotoji istorija“ – tai visame pasaulyje gerai žinomas žurnalas apie istorinius įvykius. Graikijoje šis žurnalas yra seniausias istorinio turinio leidinys, leidžiamas kiekvieną mėnesį nuo 1968 metų.

   Lietuviška šio straipsnio versija, pavadinimu „„Graikiška“ recepcija ir transformacija lietuvių tautiniame atgimime“, buvo išspausdinta laikraščio „Šiaurės Atėnai“ kovo 26 dienos numeryje. Jį galima perskaityti čia.