Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

URM pareiškimas dėl vasario 25 d. Baltarusijoje vykusių vadinamųjų parlamento ir vietos valdžios rinkimų

Sukurta 2024.02.26 / Atnaujinta 2024.02.26 18:17
  URM pareiškimas dėl vasario 25 d. Baltarusijoje vykusių vadinamųjų parlamento ir vietos valdžios rinkimų

  Pastaraisiais metais, po suklastotų 2020 m. Baltarusijos prezidento „rinkimų“ ir masinių protestų numalšinimo, Aliaksandro Lukašenkos režimas, siekdamas išlaikyti valdžią ir visišką šalies ir jos piliečių kontrolę, transformavosi į totalitarinę diktatūrą. Žmogaus teisių padėtis šalyje tapo kritinė: auga politinių kalinių skaičius, uždraustos opozicinės partijos, uždarytos visos nepriklausomos žiniasklaidos priemonės bei nevyriausybinės organizacijos, įvesta griežta cenzūra, tęsiasi represijos ir bauginimas siekiant atgrasyti nuo bet kokio dalyvavimo demokratiniuose procesuose ir mėginimo ginti savo teises bei laisves protestuose. Žmogaus teisių organizacijos nustatė tūkstančius kankinimo ir žiauraus jėgos struktūrų elgesio su Baltarusijos žmonėmis atvejų. Apie daugelio politinių kalinių likimą nėra jokios informacijos; neaišku, ar jie vis dar gyvi ir sveiki. Visa tai tapo įprasta Baltarusijos režimo praktika, siekiant palaužti bet kokį baltarusių bandymą protestuoti ar pasipriešinti. A. Lukašenkos režimas toliau naudoja agresyvią retoriką bei vykdo priešišką užsienio politiką savo kaimynų atžvilgiu – naudoja neteisėtus migrantus siekiant destabilizuoti padėtį Lietuvoje ir kitose ES šalyse, nepaiso tarptautinės branduolinės saugos standartų, kartu su Rusija vykdo karinę agresiją prieš Ukrainą ir t. t.

  Šiame žiaurių represijų kontekste A. Lukašenkos režimas š. m. vasario 25 d. surengė vadinamuosius parlamento bei vietos valdžios rinkimus, atveriančius kelią 2022 m. pakeistoje šalies konstitucijoje numatytos institucijos – vadinamosios „Visos Baltarusijos liaudies asamblėjos“ – suformavimui, siekiant užtikrinti A. Lukašenkos valdymą  iki jo gyvos galvos.

  Lietuva laiko šį parodomąjį, nedemokratinį procesą (vadinamą „rinkimais“) neteisėtu ir nepripažįsta jo rezultatų. Dabartinis Baltarusijos režimas, vadovaujamas diktatoriaus A. Lukašenkos, yra neteisėtas ir nusikalstamas. Bet kokie A. Lukašenkos veiksmai vidaus ir užsienio politikoje, kuriais siekiama pratęsti Baltarusijos valdžios uzurpaciją bei sudaryti naujus tarptautinius susitarimus, toliau ribojančius baltarusių tautos suverenitetą, yra ir bus laikomi niekiniais.

  Vienintelis kelias iš aklavietės, į kurią A. Lukašenkos režimas veda Baltarusiją, ignoruodamas Baltarusijos žmonių siekius – kuo skubiau pradėti visaapimantį dialogą su Baltarusijos pilietine visuomene ir jos demokratinėmis jėgomis, vadovaujamomis Sviatlanos Cichanouskajos, dėl naujų išties demokratinių rinkimų, kuriuos stebėtų tarptautiniai stebėtojai, vadovaujami ESBO Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro, ir kurie atitiktų tarptautiniu mastu pripažintus nepriklausomų, laisvų ir sąžiningų rinkimų standartus.

  Lietuva reiškia savo solidarumą su Baltarusijos žmonėmis, kurie nesiliauja kovoję už nepriklausomą, laisvą, demokratinę ir europietišką Baltarusiją.